RealTree Pants Brown Camouflage Hunting Outdoor Workwear Xtra Mens
$54.95
$54.95
Out of stock
RealTree Pants Brown Camouflage Hunting Outdoor Workwear Xtra Mens 38×29
• Brown camo pattern 100% cotton.
• RealTree tag.
• 5 pocket design.
• Yellow keyring loop.
• Modern pants.
• Great condition.
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size 38×30 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
MEASUREMENTS:
Waist: 38 inches
Inseam: 29 inches (Crotch to bottom leg opening)
Rise: 11 inches (Crotch to top of waistband)
Leg Opening: 9.5 inches
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 25 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 38 X 30 |
| Actual Fit | 38 |
| Waist Size | 38 in |
| Inseam | 29 in |
| Color | Brown |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Realtree |
| Condition | Pre-Owned |
Don’t Miss the Good Stuff.
Get first dibs on weekly vintage drops—
plus 20% off your first haul.
We drop rare vintage & modern finds every week.
Get first dibs + 20% off your first haul.
No products in the cart.