Vintage 505 Levis Jeans Mens 30×30 Dark Wash Y2K
$39.95
In stock
Vintage 505 Levis Jeans Mens 30×30 Blue Regular Straight Dark Wash Denim Y2K
• Y2K vintage blue dark wash cotton denim jeans
• Levis tag
• Deep indigo wash with clean, dark patina
• 505 Regular Fit
• 5-pocket styling
• Red tab on back right pocket
• Zipper fly
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 30 X 30
Measurements:
Waist: 30 inches
Inseam: 30 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8 inches
Rise: 11 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 27 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 30 X 30 |
| Actual Fit | 30 |
| Waist Size | 30 in |
| Inseam | 30 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |


























