Vintage 505 Levis Jeans Mens 34×29 Light Wash Y2K
$39.95
In stock
Vintage 505 Levis Jeans Mens 34×29 Blue Regular Straight Light Wash Denim Y2K
• Vintage Y2K blue cotton light wash denim jeans
• Levis tag
• 505 regular fit
• Light wash denim with natural patina & general fading
• 5-pocket styling
• Zipper fly with Levis branded button closure
• Levis waistband patch
• Great condition. Light discolorations and fading consistent with age (please see pictures).
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 36 X 30 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 34 inches
Inseam: 29 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 26 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 36 X 30 |
| Actual Fit | 34 |
| Waist Size | 34 in |
| Inseam | 29 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |




























