Vintage American Eagle Pants Mens 35×33 90s
$39.95
In stock
Vintage American Eagle Pants Mens 35×33 Brown Wide Wale Corduroy Pleated 90s
• Brown cotton polyester blend corduroy 90s vintage pants
• American Eagle Outfitters tag
• Front slash pockets
• Dual rear buttoned welt pockets
• Zipper fly with button closure
• Pleated front with wide wale cords
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 36 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 35 inches
Inseam: 33 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8 inches
Rise: 13 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 24 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 36 |
| Waist Size | 35 in |
| Inseam | 33 in |
| Color | Brown |
| Material | Cotton Blend |
| Tag Brand | American Eagle Outfitters |
| Condition | Pre-Owned |
- Tags




















