Vintage Cabelas Cargo Pants Mens 36×30 Y2K
$34.95
In stock
Vintage Cabelas Cargo Pants Mens 36×30 Brown Khaki Convertible Zip Shorts Hiking Outdoor Y2K
• Brown khaki tan – 100% cotton.
• Cabelas tag.
• Small cargo pockets.
• Zip back pockets.
• Legs zip off to make shorts.
• Y2K pants.
• Great condition.
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size 36 X 30
MEASUREMENTS:
Waist: 36 inches
Inseam: 30 inches (Crotch to bottom leg opening)
Leg Opening: 9 inches
Rise: 13 inches (Crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 22 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 36 X 30 |
| Actual Fit | 36 |
| Waist Size | 36 in |
| Inseam | 30 in |
| Color | Brown |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Cabela's |
| Condition | Pre-Owned |
- Tags




























