Vintage Gap Pants Mens 35×33 80s
$34.95
In stock
Vintage Gap Pants Mens 35×33 Blue Corduroy Pioneer Straight Talon Zip 80s
• Blue cotton polyester blend corduroy 80s vintage pants
• Gap tag “PIONEER ESTABLISHED 1989” with covered wagon graphic
• 5-pocket style
• Zipper fly with Talon 42 zipper pull and button closure
• Small red embroidered Gap logo on back pocket
• Straight fit
• Great condition. Loose seam between right pocket and lower waistband will probably need reinforcement (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 38 X 34 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 35 inches
Inseam: 33 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8.5 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 21 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 38 X 34 |
| Waist Size | 35 in |
| Inseam | 33 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton Blend |
| Tag Brand | Gap |
| Condition | Pre-Owned |




























