Vintage Hollister Shorts Mens 33 Y2K
$34.95
In stock
Vintage Hollister Shorts Mens 33 Green Canvas Surf Distressed Military Army Y2K
โข Vintage Y2K green cotton canvas shorts
โข Hollister tag
โข Graphic on interior waistband features Hollister Surf text with abstract design
โข Embroidered Hollister logo patch on back pocket
โข Front slash pockets and side cargo pockets with button-flap closures
โข Rear pockets with button-flap closures
โข Frayed hems and distressed detailing
โข Zipper fly with Hollister branded button closure
โข Great condition. Hollister distressed style with some holes and frayed hems (please see pictures).
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 33
Measurements:
Waist: 33 inches
Inseam: 10 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 12 inches
Rise: 12.5 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 25 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 33 |
| Actual Fit | 33 |
| Waist Size | 33 in |
| Inseam | 10 in |
| Color | Green |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Hollister |
| Condition | Pre-Owned |


























