Vintage JCPenney Pants Mens 36×28 70s
$44.95
In stock
Vintage JCPenney Pants Mens 36×28 Green Dress Slacks Disco Talon Flared 70s
• 70s vintage green (likely polyester) pants
• JCPenney tag
• 4-pocket style
• Double hook eye closure
• Talon zipper and hardware
• Flared leg fit with permanent crease
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: NONE – FITS LIKE A 36×28
Measurements:
Waist: 36 inches
Inseam: 28 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 10.5 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 16 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | None |
| Actual Fit | 36 |
| Waist Size | 36 in |
| Inseam | 28 in |
| Color | Green |
| Material | Unknown |
| Tag Brand | J. C. Penney |
| Condition | Pre-Owned |
























