Vintage Levis 501 Jeans Mens 32×34 Y2K
$49.95
In stock
Vintage Levis 501 Jeans Mens 32×34 Blue Denim Regular Straight Button Fly Y2K
– Vintage Y2K dark wash blue cotton denim jeans with minimal fading & light patina throughout
– Levi’s tag
– 501 Button fly with Levi’s branded buttons
– 5-pocket styling with coin pocket
– Levi’s patch on waistband
– Red tab on back pocket
– Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 32 X 34
Measurements:
Waist: 32 inches
Inseam: 34 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8 inches
Rise: 11 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 28 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 32 X 34 |
| Waist Size | 32 in |
| Inseam | 34 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |


























