Vintage Levis 505 Jeans Mens 34×34 Light Wash 90s
$119.95
In stock
Vintage Levis 505 Jeans Mens 34×34 Blue Regular Straight Light Wash USA 90s
– Vintage 90s light wash blue cotton denim jeans
– Levis tag
– 505 regular fit straight leg
– Zipper fly with Levis branded button closure & YKK zipper
– 5-pocket styling with coin pocket
– Red tab on back pocket
– Levis patch on waistband
– Heavy fade throughout with prominent whiskering & well-developed patina
– Made in USA
– Great condition. Some distress on back cuffs (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 34 X 34
Measurements:
Waist: 34 inches
Inseam: 34 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 7.5 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 29 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 34 X 34 |
| Actual Fit | 34 |
| Waist Size | 34 in |
| Inseam | 34 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |


























