Vintage Levis 505 Jeans Mens 36×28 Light Wash 90s
$69.95
In stock
Vintage Levis 505 Jeans Mens 36×28 Blue Light Wash Regular Straight Denim 90s
• 90s vintage blue light wash cotton denim jeans
• Levis tag
• Subtle vertical streaking fade and whiskering
• 505 Regular Fit Straight Leg with high rise
• 5-pocket styling
• Red tab on back right pocket
• Zipper fly
• Made in USA
• Great condition. Some discoloration on the legs from age and wear (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 38 X 30 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 36 inches
Inseam: 28 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8 inches
Rise: 12.5 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 30 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 38 X 30 |
| Actual Fit | 36 |
| Waist Size | 36 in |
| Inseam | 28 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |






























