Vintage Levis 505 Jeans Mens 36×30 Light Wash Y2K
$39.95
In stock
Vintage Levis 505 Jeans Mens 36×30 Blue Regular Straight Leg Light Wash Y2K
• Vintage Y2K jeans – blue light wash 100% cotton.
• Levi’s tag.
• 505 Regular Fit.
• Great fading.
• Great condition. Some distress on the belt loops (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size 36 X 30
MEASUREMENTS:
Waist: 36 inches
Inseam: 30 inches (Crotch to bottom leg opening)
Rise: 11 inches (Crotch to top of waistband)
Leg Opening: 8.5 inches
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 26 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 36 X 30 |
| Actual Fit | 36 |
| Waist Size | 36 in |
| Inseam | 30 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |




























