Vintage Levis 517 Jeans Mens 32×36 Y2K
$59.95
In stock
Vintage Levis 517 Jeans Mens 32×36 Blue Bootcut Denim Western Y2K 34×36 Tag
– Dark wash blue cotton denim jeans with light fading throughout
– Levi’s tag
– 517 boot cut fit
– 5-pocket styling with coin pocket
– Zipper fly with Levi’s branded button closure
– Copper rivets & contrast gold stitching
– Levi’s red tab on back pocket
– Levi’s patch on waistband
– Arcuate stitch on back pockets
– Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 34 X 36 – Different from Actual Measurements – Please See Below
Measurements:
Waist: 32 inches
Inseam: 36 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 30 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 34 X 36 |
| Waist Size | 32 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |


























