Vintage Levis 517 Jeans Mens 34×36 Medium Wash Y2K
$59.95
In stock
Vintage Levis 517 Jeans Mens 34×36 Blue Bootcut Medium Wash Denim Y2K 36×36 Tag
– Vintage Y2K blue cotton denim bootcut jeans
– Levi’s tag
– Medium wash with light fading throughout & natural patina at thighs & seat
– Bootcut leg style
– 5-pocket styling with coin pocket
– Zipper fly with Levi’s branded button closure
– YKK zipper
– Levi’s patch on back waistband
– Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 36 X 36 – Different from Actual Measurements – Please See Below
Measurements:
Waist: 34 inches
Inseam: 36 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9 inches
Rise: 13 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 31 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 36 X 36 |
| Waist Size | 34 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |


































