Vintage Levis 517 Jeans Mens 38×36 Dark Wash Y2K
$59.95
In stock
Vintage Levis 517 Jeans Mens 38×36 Blue Bootcut Dark Wash Denim Western USA Y2K
– Vintage Y2K dark wash blue cotton denim jeans
– Levis tag
– 517 bootcut
– Dark wash with light fading & natural patina throughout
– Zipper fly with Levis branded zipper
– 5-pocket styling with coin pocket
– Levi’s patch on waistband
– Made in USA
– Great condition. Light spot on right leg (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 38 X 36
Measurements:
Waist: 38 inches
Inseam: 36 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9 inches
Rise: 13 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 35 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 38 X 36 |
| Waist Size | 38 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |


































