Vintage Levis 550 Jeans Mens 32×36 90s
$89.95
In stock
Vintage Levis 550 Jeans Mens 32×36 Black Relaxed Fit Denim USA 90s 34×36 Tag
– Vintage 90s faded black cotton denim jeans
– Levis tag
– 550 relaxed fit
– Zipper fly with Levis branded button closure
– 5-pocket styling with coin pocket
– Red tab on back pocket
– Levis patch on waistband
– Medium fade throughout with light whiskering & subtle patina
– Made in USA
– Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 34 X 36 – Different from Actual Measurements – Please See Below
Measurements:
Waist: 32 inches
Inseam: 36 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 7.5 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 32 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 34 X 36 |
| Waist Size | 32 in |
| Color | Black |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |


























