Vintage Levis 550 Jeans Mens 35ร29 Light Wash Y2K
$39.95
Out of stock
Vintage Levis 550 Jeans Mens 35×29 Blue Relaxed Fit Taper Light Wash Denim Y2K
โข Blue light wash cotton denim
โข Y2K Vintage jeans
โข Levis tag says “LEVI STRAUSS & CO” and “550”
โข 5-pocket design
โข Zipper fly
โข Relaxed fit
โข Great condition with light cuff distress (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 35 X 30 โ Different from Actual Measurements โ Please See Below.
Measurements:
Waist: 35 inches
Inseam: 29 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8.5 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 27 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 35 X 30 |
| Waist Size | 35 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |























