Vintage Levis 550 Shorts Mens 32 Light Wash 90s
$49.95
In stock
Vintage Levis 550 Shorts Mens 32 Blue Jean Denim Cotton Light Wash Relaxed 90s
• 90s vintage light wash blue cotton denim shorts
• Levis tag
• 5-pocket style
• Zipper fly closure with Levis branded button
• 550 relaxed fit
• Light wash denim with natural fading
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 34 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 32 inches
Inseam: 6 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 11 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 15 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 34 |
| Actual Fit | 32 |
| Waist Size | 32 in |
| Inseam | 6 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |






















