Don’t Miss the Good Stuff.
Get first dibs on weekly vintage drops—
plus 20% off your first haul.
$69.95
In stock
Vintage Levis 560 Jeans Blue Loose Tapered Light Wash USA 90s Mens 37×27
• Blue light wash denim – 100% cotton.
• Levis tag.
• Made in USA.
• 1990s vintage jeans.
• Great condition.
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size 38 X 30 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
MEASUREMENTS:
Waist: 37 inches
Inseam: 27 inches (Crotch to bottom leg opening)
Rise: 12.5 inches (Crotch to top of waistband)
Leg Opening: 8 inches
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 31 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 38 X 30 |
| Waist Size | 37 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |
Don’t Miss the Good Stuff.
Get first dibs on weekly vintage drops—
plus 20% off your first haul.
We drop rare vintage & modern finds every week.
Get first dibs + 20% off your first haul.
No products in the cart.
Vintage Levis 560 Jeans Blue Loose Tapered Light Wash USA 90s MensIn stock