Vintage Levis Cargo Pants Mens 32×32 Y2K
$49.95
In stock
Vintage Levis Cargo Pants Mens 32×32 Brown Loose Straight Baggy Workwear Y2K
• Y2K vintage brown cotton twill canvas pants
• Levi Strauss Co tag
• “CARGO LOOSE STRAIGHT”
• “LEVIS WORKWEAR SINCE 1853” on cargo pocket flap
• Two standard hand pockets
• Two rear button-flap pockets
• Two button-flap cargo pockets on the legs
• Button front closure
• Zipper fly
• Loose straight fit
• Great condition. Missing single back button on pocket flap. Couple of light spots consistent with age and wear (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 32 X 32
Measurements:
Waist: 32 inches
Inseam: 32 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 10 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 28 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 32 X 32 |
| Actual Fit | 32 |
| Waist Size | 32 in |
| Inseam | 32 in |
| Color | Brown |
| Material | Cotton |
| Condition | Pre-Owned |




























