Vintage Levis Cargo Pants Mens 36ร30 Y2K
$49.95
Out of stock
Vintage Levis Cargo Pants Mens 36×30 Brown Loose Straight Baggy Y2K 36×32 Tag
– Vintage Y2K khaki cotton canvas cargo pants
– Levis tag
– Cargo loose straight fit
– Zipper fly with Levis branded button closure
– Cargo pockets on both legs with flap & button closures
– Back flap pockets with Levis branded button closures
– Levis red tab on back pocket
– Small Levis Strauss & Co label on cargo pocket
– Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 36 X 32 โ Different from Actual Measurements โ Please See Below
Measurements:
Waist: 36 inches
Inseam: 30 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 10 inches
Rise: 13 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 29 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 36 X 32 |
| Actual Fit | 36 |
| Waist Size | 36 in |
| Inseam | 30 in |
| Color | Brown |
| Material | Cotton |
| Condition | Pre-Owned |

























