Vintage Levis Jean Shorts Mens 32 Light Wash 90s
$39.95
Out of stock
Vintage Levis Jean Shorts Mens 32 Blue Light Wash Denim 505 Regular Fit USA 90s
– Vintage 90s light wash blue cotton denim shorts
– Levi’s tag
– Levi’s patch on waistband
– 505 regular fit
– Light wash with moderate fading & subtle whiskering throughout
– 5-pocket styling with coin pocket
– Zipper fly with Levi’s branded button closure
– Made in USA
– Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 33 – Different from Actual Measurements – Please See Below
Measurements:
Waist: 32 inches
Inseam: 9 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 17 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 33 |
| Actual Fit | 32 |
| Waist Size | 32 in |
| Inseam | 9 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |





















