Vintage Levis Jeans Mens 30×30 90s
$49.95
In stock
Vintage Levis Jeans Mens 30×30 Blue 550 Relaxed Light Orange Tab 90s 32×30 Tag
– Vintage 90s blue cotton stone wash denim jeans
– Levi’s tag
– 550 relaxed fit
– Zipper fly with Levi’s branded zipper & button closure
– 5-pocket styling with coin pocket
– Levi’s orange tab on back right pocket
– Arcuate stitching on back pockets
– Levi’s patch on waistband
– Stone wash with heavy fading throughout & sun-bleached patina
– Made in USA
– Great condition. One pink discoloration on lower right leg some spots and wear marks throughout (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 32 X 30 – Different from Actual Measurements – Please See Below
Measurements:
Waist: 30 inches
Inseam: 30 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 6.5 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 25 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 32 X 30 |
| Waist Size | 30 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |








































