Vintage Levis Jeans Mens 30×32 90s
$89.95
In stock
Vintage Levis Jeans Mens 30×32 White 550 Relaxed Orange Tab USA 90s 33×34 Tag
– Vintage 90s off white cotton denim jeans
– Levis tag
– 550 relaxed fit tapered leg
– Orange tab
– Zipper fly with Levis branded button closure
– 5-pocket styling with coin pocket
– Levis patch on waistband
– Minimal fading throughout with light patina
– Made in USA
– Great condition. Discoloration on right thigh (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 33 X 34 – Different from Actual Measurements – Please See Below
Measurements:
Waist: 30 inches
Inseam: 32 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 6.5 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 29 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 33 X 34 |
| Waist Size | 30 in |
| Color | White |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |
































