Vintage Levis Jeans Mens 32×36 90s
$89.95
In stock
Vintage Levis Jeans Mens 32×36 Black 550 Relaxed Fit Denim Orange Tab USA 90s
– Vintage 90s black cotton denim jeans
– Levis tag
– 550 relaxed fit tapered leg
– Orange tab
– Zipper fly with Levis branded button closure & YKK zipper
– 5-pocket styling with coin pocket
– Levis patch on waistband
– Medium fade throughout with heavy whiskering & natural patina
– Made in USA
– Great condition. Distress on back left pocket (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 32 X 36
Measurements:
Waist: 32 inches
Inseam: 36 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 6 inches
Rise: 11.5 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 30 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 32 X 36 |
| Waist Size | 32 in |
| Color | Black |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |
































