Vintage Levis Jeans Mens 34×30 Y2K
$59.95
In stock
Vintage Levis Jeans Mens 34×30 Blue Carpenter Loose Straight Baggy Denim Y2K
• Medium wash blue cotton denim carpenter jeans
• Levis tag
• 7-pocket carpenter style with tool pockets and hammer loop
• Zipper fly with Levis Strauss & Co branded metal button closure
• Loose straight fit
• Signature red tab and arcuate stitching on back pockets
• Great condition. Mark on lower left leg front (please see pictures).
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 34 X 30 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 34 inches
Inseam: 30 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9.5 inches
Rise: 13 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 28 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 34 X 30 |
| Actual Fit | 34 |
| Waist Size | 34 in |
| Inseam | 30 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |






























