Vintage Levis Jeans Mens 38×30 Medium Wash 90s
$49.95
In stock
Vintage Levis Jeans Mens 38×30 Blue 560 Comfort Fit Medium Wash Tapered 90s
• Y2K vintage blue cotton medium wash denim jeans
• Levis tag
• “560 COMFORT FIT”
• 5 pocket design
• Button front closure
• Zipper fly
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 38×30
Measurements:
Waist: 38 inches
Inseam: 30 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8.5 inches
Rise: 13 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 32 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 38 X 30 |
| Waist Size | 38 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |




























