Vintage Levis Jeans Mens 38×32 Light Wash Y2K
$34.95
In stock
Vintage Levis Jeans Mens 38×32 Blue 560 Comfort Fit Light Wash Tapered Y2K
• Y2K vintage blue cotton light wash denim jeans
• Levis tag
• 5-pocket style
• Zipper fly with Levis branded button closure
• 560 comfort fit
• Light wash denim with natural fading throughout
• Great condition. Some very light discoloration on right thigh upper (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 38 X 32
Measurements:
Waist: 38 inches
Inseam: 32 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8 inches
Rise: 13 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 33 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 38 X 32 |
| Waist Size | 38 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |




























