Vintage Levis Pants Mens 36×29 70s
$79.95
In stock
Vintage Levis Pants Mens 36×29 Gray Panatela Flared Disco Slacks Talon Zip 70s
• 70s vintage heather gray pants
• Levis Panatela tag
• Side slit front pockets and rear welt pockets
• Button-through closure on left rear pocket
• Talon zipper fly with hook and eye closure
• Flared disco style leg
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: NONE – FITS LIKE A 36×29
Measurements:
Waist: 36 inches
Inseam: 29 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 10.5 inches
Rise: 11.5 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 18 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | None |
| Actual Fit | 36 |
| Waist Size | 36 in |
| Inseam | 29 in |
| Color | Gray |
| Material | Unknown |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |


























