Vintage OshKosh BGosh Overalls Mens 32×30 60s
$119.95
In stock
Vintage OshKosh BGosh Overalls Mens 32×30 Blue Denim Vestbak Sanforized USA 60s
• 60s vintage blue medium wash cotton denim overalls
• OshKosh B’Gosh tags with “VESTBAK” and “UNION MADE SANFORIZED”
• Classic overall chest pocket with multiple utility slots
• Carpenter hammer loop
• Button fly closure
• Button closures at hips
• Adjustable metal suspender buckles
• Union made in USA
• Great condition. Patina, medium hole over the left thigh, and some workwear discoloration. Crotch seam has split partially. Overall general wear consistent with age and work use (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: NONE
Measurements:
Waist: 32 inches
Inseam: 30 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9 inches
Rise (waist to crotch): 13 inches
Chest bib length is 11.5 inches
Length (overall, measured from top of bib to cuff): 41.5 inches
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 30 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | None |
| Actual Fit | 32 |
| Waist Size | 32 in |
| Inseam | 30 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | OshKosh B'Gosh |
| Condition | Pre-Owned |






































