Vintage Plugg Pants Brown Herringbone Y2K 90s Jeans Mens 30×31
$49.95
$49.95
In stock
Vintage Plugg Pants Brown Herringbone Y2K 90s Jeans Mens 30×31
• Brown cotton polyester blend.
• Plugg tag.
• Herringbone stripe pattern.
• Drawstring in waist.
• Additional pockets.
• 1990s vintage pants.
• Great condition.
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size 30 X 32 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
MEASUREMENTS:
Waist: 30 inches
Inseam: 31 inches (Crotch to bottom leg opening)
Rise: 11 inches (Crotch to top of waistband)
Leg Opening: 9 inches
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 26 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 30 X 32 |
| Waist Size | 30 in |
| Color | Brown |
| Material | Cotton Blend |
| Tag Brand | Plugg |
| Condition | Pre-Owned |
Don’t Miss the Good Stuff.
Get first dibs on weekly vintage drops—
plus 20% off your first haul.
We drop rare vintage & modern finds every week.
Get first dibs + 20% off your first haul.
No products in the cart.
Vintage Plugg Pants Brown Herringbone Y2K 90s Jeans Mens 30×31In stock