Vintage Polo Ralph Lauren Pants Mens 35×30 90s
$34.95
In stock
Vintage Polo Ralph Lauren Pants Mens 35×30 Brown Khaki Tan Prospect Preppy 90s
• Brown cotton 90s vintage pants
• Polo by Ralph Lauren tag
• Classic Polo Chino style
• Dual slash front pockets
• Dual back buttoned welt pockets
• Zipper fly with button closure
• Prospect Pant model
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 35 X 34 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 35 inches
Inseam: 30 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 22 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 35 |
| Actual Fit | 35 |
| Waist Size | 35 in |
| Inseam | 30 in |
| Color | Brown |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Polo Ralph Lauren |
| Condition | Pre-Owned |
- Tags
























