Vintage Rustler Pants Mens 30×33 70s
$49.95
In stock
Vintage Rustler Pants Mens 30×33 Gray Corduroy Talon Zipper USA 70s 32×34 Tag
– Vintage 70s gray corduroy pants
– Rustler tag
– Straight leg style
– Scoop front pockets & patch back pockets
– Talon zipper fly with Rustler branded button closure
– Small red Rustler label above right back pocket
– Made in USA
– Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 32 X 34 – Different from Actual Measurements – Please See Below
Measurements:
Waist: 30 inches
Inseam: 33 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 7.5 inches
Rise: 11 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 19 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 32 X 34 |
| Actual Fit | 30 |
| Waist Size | 30 in |
| Inseam | 33 in |
| Color | Gray |
| Material | Unknown |
| Tag Brand | Rustler |
| Condition | Pre-Owned |






























