Vintage Steel Jeans Mens 30ร28 80s
$49.95
Out of stock
Vintage Steel Jeans Mens 30×28 Blue Denim Striped Engineer Railroad USA 80s
โข 80s vintage blue cotton dark wash indigo denim jeans
โข Steel tag
โข Vertical striped pattern
โข 5-pocket style
โข Zipper fly with Scovill zipper
โข Made in U.S.A.
โข Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 32 X 30 โ Different from Actual Measurements โ Please See Below.
Measurements:
Waist: 30 inches
Inseam: 28 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 6 inches
Rise: 10.5 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 23 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 32 X 30 |
| Actual Fit | 30 |
| Waist Size | 30 in |
| Inseam | 28 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Steel |
| Condition | Pre-Owned |























