Vintage Unionbay Jeans Mens 36×32 90s
$49.95
In stock
Vintage Unionbay Jeans Mens 36×32 Blue Carpenter Distressed Baggy Skater 90s
• 90s vintage blue cotton medium wash denim carpenter jeans
• Unionbay brand tag
• Carpenter pocket style with tool loop and side utility pocket
• Zipper fly with Unionbay brand button closure
• Relaxed fit
• Medium wash denim with fading and whiskering
• Great condition. Natural distressing with holes and discoloration throughout (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 36 X 34 – Different from Actual Measurements – Please See Below
Measurements:
Waist: 36 inches
Inseam: 32 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 10 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 30 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 36 X 34 |
| Actual Fit | 36 |
| Waist Size | 36 in |
| Inseam | 32 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Unionbay |
| Condition | Pre-Owned |


































