Vintage US Military Pants Mens 31×31 80s
$39.95
In stock
Vintage US Military Pants Mens 31×31 Brown Camouflage Woodland Cargo BDU 80s
• 80s vintage brown, green and black cotton nylon blend pants
• Vitin Garment MFG. tag
• “TROUSERS WOODLAND CAMOUFLAGE PATTERN COMBAT” on tag
• Cargo pockets with button flaps
• Button fly
• Mosquito ties
• Great condition. Some general wear. Small seam separation on leg. (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: SMALL
Measurements:
Waist: 31 inches
Inseam: 31 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 7.5 inches
Rise: 11 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 28 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | Small |
| Actual Fit | 31 |
| Waist Size | 31 in |
| Inseam | 31 in |
| Color | Brown |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Vitin Garment MFG |
| Condition | Pre-Owned |
- Tags




























