Vintage Walls Coveralls Adult LARGE 80s
$74.95
Out of stock
Vintage Walls Coveralls Adult LARGE Brown USA Made Blizzard Pruf Insulated 80s
• 80s vintage brown cotton duck canvas shell; polyester fill; quilted red nylon lining
• Walls tag
• “Blizzard Pruf” insulated line
• Large corduroy collar
• Dual zippered chest pockets
• Dual hand pockets
• Zipper front with leg zippers
• Elastic waist band in back
• Made in USA
• Moderate wear with some scattered light marks from work use (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: LARGE REGULAR
Measurements:
Chest: 23.5 inches (sleeve seam to sleeve seam)
Sleeves: 25 inches (shoulder seam to cuff end)
Waist: 38 inches
Inseam: 29 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9 inches
Full length: 64 inches (collar to bottom cuff hem)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 59 oz |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 4 in |
| Tag Size | Large |
| Actual Fit | L |
| Waist Size | 38 in |
| Inseam | 29 in |
| Color | Brown |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Walls |
| Condition | Pre-Owned |

































