Vintage Walls Overalls Mens 80s
$99.95
In stock
Vintage Walls Overalls Mens LARGE TALL Blue Blizzard Pruf Insulated Work USA 80s
– Vintage 80s blue nylon insulated bib overalls with polyester fill & black nylon lining
– Walls Blizzard-Pruf tag
– Single chest pocket with snap flap
– Dual side hand pockets
– Elastic waist back panel
– Adjustable shoulder straps with metal slide buckles
– Full zip front
– YKK leg side zippers run from cuff up the leg for easy on/off over boots
– Made in USA
– Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: LARGE TALL
Measurements:
Waist: 40 inches
Inseam: 32 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8 inches
Strap: 10.5 inches
Bib length: 16 inches
Bottom length: 41 inches (pocket bottom to cuff)
Full length: 57 inches
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 42 oz |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 4 in |
| Tag Size | Large Tall |
| Actual Fit | LT |
| Waist Size | 40 in |
| Inseam | 32 in |
| Color | Blue |
| Material | Nylon |
| Tag Brand | Walls |
| Condition | Pre-Owned |




























