Vintage Wrangler Jeans Mens 39×30 90s
$49.95
In stock
Vintage Wrangler Jeans Mens 39×30 Blue Rugged Wear Canvas Double Knee USA 90s
• 90s vintage blue cotton denim and gold nylon canvas pants
• Wrangler tag
• Even medium wash denim patina
• Rugged Wear Outdoor Comfort fit with very high rise
• 5-pocket styling
• Gold canvas double knee reinforcement panels
• Suspender buttons at waistband
• Zipper fly
• Made in USA
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 42 X 30 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 39 inches
Inseam: 30 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8.5 inches
Rise: 14 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 39 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 42 X 30 |
| Actual Fit | 39 |
| Waist Size | 39 in |
| Inseam | 30 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Wrangler |
| Condition | Pre-Owned |
| Condition | Used |
|---|---|
| Notes | Great pre-owned condition. *Tagged as 42×30 – but actual measurements are 39×30. Please see description. |




























