Vintage Wrangler Jeans Womens 28×30 70s
$69.95
In stock
Vintage Wrangler Jeans Womens 28×30 Blue Wide Leg High Rise Talon Zip USA 70s
– Vintage 70s blue denim jeans (likely cotton)
– Wrangler tag
– Dark wash denim with minimal fading & subtle patina
– 5-pocket styling with coin pocket
– Talon zipper fly
– MO425TD Misses fit
– Made in USA
– Great condition. Cuffs were hand hemmed by a previous owner (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: WOMEN’S 12 – Different from Actual Measurements – Please See Below
Measurements:
Waist: 28 inches
Inseam: 30 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9 inches
Rise: 13 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 23 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 12 Regular |
| Waist Size | 28 in |
| Actual Fit | 28 |
| Inseam | 30 in |
| Color | Blue |
| Material | Unknown |
| Tag Brand | Wrangler |
| Condition | Pre-Owned |
| Condition | Used |
|---|---|
| Notes | Great pre-owned condition. See description. |
































