Wrangler Jeans Mens 36×35
$34.95
In stock
Wrangler Jeans Mens 36×35 Black Straight Leg Workwear Cowboy Cut Cotton Denim
• Black cotton denim jeans
• Wrangler tag
• 5 pocket design
• Style 1013MWZWK
• Zipper fly with button closure
• Leather Wrangler patch on waistband
• Straight leg fit – Cowboy Cut
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 36 X 36 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 36 inches
Inseam: 35 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8 inches
Rise: 13 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 32 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 36 X 36 |
| Actual Fit | 36 |
| Waist Size | 36 in |
| Inseam | 35 in |
| Color | Black |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Wrangler |
| Condition | Pre-Owned |
| Condition | Used |
|---|---|
| Notes | Great pre-owned condition. *Tagged as 36×36 – but fits like a modern 36×35. Please see description. |
- Tags
























