Vintage Levis Jeans Womens 28×31 90s
$59.95
In stock
Vintage Levis Jeans Womens 28×31 11 Medium Blue 512 Light Slim Tapered USA 90s
– Vintage 90s light wash blue cotton denim jeans
– Levis tag
– 512 slim fit tapered leg
– Red tab on back pocket
– Zipper fly with Levis branded button closure
– Levis branded zipper pull
– 5-pocket styling with coin pocket
– Levis patch on waistband
– Light fading throughout with minimal whiskering & subtle patina
– Made in USA
– Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: WOMEN’S 11 MEDIUM
Measurements:
Waist: 28 inches
Inseam: 31 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 5.5 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 27 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 11 MED |
| Waist Size | 28 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |






























