Vintage Lee Riders Jeans Womens 24×28 Dark Wash 80s
$49.95
In stock
Vintage Lee Riders Jeans Womens 24×28 8 Petite Blue Dark Wash Denim USA 80s
– Vintage 80s dark wash blue cotton polyester blend denim jeans
– Lee Riders tag
– Dark wash with minimal fading & no whiskering
– Clean, even patina throughout
– 5-pocket styling with coin pocket
– Zipper fly with Lee Riders branded button closure & YKK zipper
– Lee patch on waistband
– Gold Lee branding on right rear pocket
– Made in USA
– Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: WOMEN’S 8 PETITE – Measures 24 X 28
Measurements:
Waist: 24 inches
Inseam: 28 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 7 inches
Rise: 11 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 23 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 8 Petite |
| Waist Size | 24 in |
| Actual Fit | 24 |
| Inseam | 28 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton Blend |
| Tag Brand | Lee |
| Condition | Pre-Owned |
| Condition | Used |
|---|---|
| Notes | Great pre-owned condition. See description. |






























