Levis Overalls Womens Medium Wash
$69.95
In stock
Levis Overalls Womens EXTRA LARGE 36×30 Blue Cotton Denim Medium Wash Two Horse
– Blue cotton denim overalls
– Levi’s tag
– Medium wash with light fading throughout & subtle whiskering at hips
– Adjustable straps with copper-tone buckles & hook closures
– Branded copper-tone shank buttons with Levi Strauss & Co engraving
– Front bib pocket with Levi’s woven label
– Curved front slash pockets
– Two back patch pockets with Levi’s red tab
– Side button closures at waist
– Has original tags
– Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: WOMEN’S XL
Measurements:
Waist: 36 inches
Inseam: 30 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9 inches
Rise: 13 inches (crotch to top of waistband)
Bib length: 12 inches
Strap length: 13 inches (buckle fully extended)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 36 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | Women's XL |
| Actual Fit | XL |
| Waist Size | 36 in |
| Inseam | 30 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Deadstock |
































