Vintage Lee Jeans Mens 32×29 70s
$119.95
In stock
Vintage Lee Jeans Mens 32×29 Blue Bootcut Talon Zipper USA Denim 70s 33×30 Tag
– Vintage 70s blue cotton denim bootcut jeans
– Lee tag
– Dark wash with medium fading throughout & natural patina at thighs & seat
– Bootcut leg style
– 5-pocket styling with coin pocket
– Zipper fly with Lee branded button closure
– Talon zipper
– Lee patch on back waistband
– Made in USA
– Great condition. Light discolorations on right thigh (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 33 X 30 – Different from Actual Measurements – Please See Below
Measurements:
Waist: 32 inches
Inseam: 29 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 25 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 33 X 30 |
| Actual Fit | 32 |
| Waist Size | 32 in |
| Inseam | 29 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Lee |
| Condition | Pre-Owned |
































