Bonobos Pants Mens 36×29
$34.95
In stock
Bonobos Pants Mens 36×29 Gray Linen Glen Plaid Houndstooth Straight Slacks
• Gray houndstooth glen plaid linen pants
• Bonobos tag
• Two button fly closure
• Straight leg fit
• On-seam hand pockets
• Back button pockets
• Original spare buttons included
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 36 X 32 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 36 inches
Inseam: 29 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8.5 inches
Rise: 11 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 14 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 36 X 32 |
| Actual Fit | 36 |
| Waist Size | 36 in |
| Inseam | 29 in |
| Color | Gray |
| Material | Linen |
| Tag Brand | Bonobos |
| Condition | Pre-Owned |
- Tags






















