Vintage LL Bean Pants Mens 36×30 Y2K
$59.95
In stock
Vintage LL Bean Pants Mens 36×30 Green Plaid Lined Chino Double L Pleated Y2K
– Vintage Y2K green cotton chino pants with plaid flannel lining
– L.L.Bean tag
– Double pleated front
– Two front slash pockets
– Two back welt pockets with button closure
– Zipper fly with button closure
– YKK zipper
– Red, blue & yellow plaid cotton flannel lining
– Great condition. Light fade consistent with age (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 36 X 30
Measurements:
Waist: 36 inches
Inseam: 30 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8.5 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 29 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 36 X 30 |
| Waist Size | 36 in |
| Inseam | 30 in |
| Color | Green |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | L.L. Bean |
| Condition | Pre-Owned |
































